Страницы

понедельник, 31 января 2022 г.

Календар знаменних і пам’ятних дат на лютий

 


1

 

180 років від дня народження Володимира Донатовича Орловського (1842–1914), українського живописця-пейзажиста, педагога

 

140 років від дня народження Миколи Івановича Величківського (1882–1976), українського економіста, громадсько-політичного діяча (США)

 

Дату народження подано за ЕСУ, даними Українського національного біографічного архіву; за іншими відомостями народився 11.01.1889 р.

 

125 років від дня народження Євгена Филимоновича Маланюка (1897–1968), українського поета, публіциста, критика, літературознавця, мистецтвознавця, філософа, громадсько-політичного діяча

 

Дату народження подано за ЕІУ, біографічним довідником «Мистецтво України», даними Українського національного біографічного архіву, інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 02.02.1887р.

 

120 років від дня народження Ленгстона Г’юза [Х’юз] (1902–1967), американського поета, прозаїка, драматурга

Коштовна спадщина світової музики: Франц Шуберт

 

31 січня виповнюється 225 років від дня народження Франца Петера Шуберта (1797–1828),  австрійського композитора.

Франц Шуберт – перший видатний композитор-романтик, який за своє коротке життя (прожив лише 31 рік) встиг сказати нове слово в музиці, ставши одним з родоначальників нового напряму – романтизму.

Основою творчості Шуберта стала пісня для голосу та фортепіано – їх він написав близько 600, на вірші більше ста авторів, зокрема – Й.Гете, Ф.Шиллера, В.Мюллера, Г.Гейне, Й.Майргофера та ін.



Франц Петер Шуберт (з нім. Franz Peter Schubert) народився 31 січня 1797 року в сім’ї шкільного вчителя в Ліхтенталі (передмісті Відня, що у Австрії).

 

У родині Шуберта музику любили, але допускали лише як розвагу; професія музиканта вважалася недостатньо почесною. Тому композитору належало піти по стопах батька, як і старшим братам Франца. У свята в їхньому домі збирався гурток музикантів-любителів, сам батько навчав Франца грі на скрипці, а старший брат Ігнац – на клавірі. Теорію музики Францу викладав церковний регент Міхаель Гольцер, він же вчив хлопчика й грі на органі.

 

Коли Шуберту виповнилося 11 років, його віддали в церковно-співочу школу – конвікт. Там був учнівський оркестр, де Шуберт виконував партію першої скрипки, а іноді навіть диригував.

 

У 1810-му році Шуберт пише свій перший твір. Пристрасть до музики охоплювала його усе більше й більше і поступово витиснула всі інші інтереси. Його гнітила необхідність вивчати будь-що, окрім музики, і через п’ять років, так і не закінчивши конвікт, Шуберт пішов з нього. Це призвело до погіршення відносин з батьком, який усе ще намагався наставити сина “на шлях істинний”. Поступаючись йому, Франц спочатку пішов у вчительську семінарію, а потім виконував обов’язки помічника вчителя в школі свого батька.

 Бажаючи повністю присвятити себе музиці, Шуберт залишає роботу в школі, що призводить до розриву відносин з батьком, який по суті залишає його без засобів на існування, і переселяється у Відень в 1818 році. Залишається такий непостійний заробіток, як приватні уроки і видання творів.

 До цього часу він вже автор п’яти симфоній, семи сонат і трьохсот пісень, серед яких “Маргарита за прядкою”, “Лісовий цар”, “Форель”, “Мандрівник” – їх знають, їх співають…

 Протягом декількох років Шуберту доводиться жити у своїх друзів – серед них теж є композитори, є художник, поет, співак. Навколо Шуберта формується гурток творчої молоді – душею його стає він сам. До цього часу відносяться знамениті “Шубертіади” – вечори, присвячені виключно музиці Шуберта. Учасники «Шубертіад» ставали першими слухачами, а часто і співавторами (Й. Майргофер, І. Зенн, Ф. Грільпарцер) геніальних пісень лідера їхнього гуртка. Бесіди та палкі суперечки про мистецтво, філософію, політику чергувалися з танцями, для яких Шуберт написав масу музики, а часто просто її імпровізував.

 Менуети, екоссези, полонези, лендлери, польки, галопи – таким є коло танцювальних жанрів, але над усім підносяться вальси – вже не просто танці, а скоріше ліричні мініатюри. Психологізуючи танець, перетворюючи його в поетичну картину настрою, Шуберт передбачає вальси Ф. Шопена.

 Розквіт творчості Шуберта припадає на 1820-ті роки. У цей час він створює свої кращі інструментальні твори: лірико-драматичну «Незакінчену» симфонію (1822 рік) та епічну, життєстверджуючу до-мажорну (останню, Дев’яту за рахунком). Обидві симфонії довгий час були невідомі: до-мажорна була виявлена Р. Шуманом у 1838 році, а «Незакінчена» – знайдена лише в 1865 році. Обидві симфонії мали великий вплив на композиторів другої половини XIX ст., визначивши різні шляхи романтичного симфонізму.

 


Останні роки життя він багато хворіє, бідує, та творча активність його не слабшає, а навпаки – музика його стає усе глибшою, масштабнішою і виразнішою.

 Багато труднощів і невдач було з оперними постановками. Незважаючи на це, Шуберт написав для театру близько 20 творів – опери, зінгшпілі, музику до вистави В. Чезі «Розамунда». Він створює і духовні твори (в тому числі 2 меси). Чудову по глибині та силі впливу музику писав Шуберт в камерних жанрах – 22 сонати для фортепіано, 22 квартети, близько 40 інших ансамблів. Його експромти і музичні моменти поклали початок романтичній фортепіанній мініатюрі.

четверг, 27 января 2022 г.

Радість натхнення

 

Ми підготували для наших юних читачів відео-підказку з виготовлення ось таких чудових пташок з паперу.



Вони доволі легкі у виконанні і можуть стати окрасою вашої кімнати. Пташок можна розмістити на поличках або галявині з паперу, на кімнатних рослинах. Можна взяти гілку з дерева і поставити її у вазу (як зробили ми), і розмістити на ній птахів.  Варіантів безліч, тож почнімо!

 


Нам знадобляться:

- клей-олівець;

 - олівець, ножиці;

-  білий маркер або коректор для малювання очей у пташок;

- папір жовтого, блакитного, чорного, сірого, коричневого та білого кольору.

 


Пташки зроблені з кольорових сердечок різного розміру: тулуб -  найбільше сердечко, а сердечка меншого розміру – то крила та голова птаха.

 Можна намалювати сердечка власноруч або роздрукувати шаблон з Інтернету. Також для щічок у горобця та синиці ми намалювали, вирізали та приклеїли маленькі сердечка. А з паперу чорного кольору вирізали маленькі трикутники – дзьобики наших пташок.

 

 

 У відео використана мелодія And Just Like That Written by Bryan Teoh. Fun, shiny, clean toddler and playful puppies in joy-mode. This music is available for commercial and non-commercial purposes: https://freepd.com/upbeat.php

 

Ідею підгледіли на сайті https://maam.ru/

 

понедельник, 24 января 2022 г.

День пам'яті героїв Крут

 

29 січня в Україні відзначатимуть День пам'яті героїв Крут - українських студентів, які, намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.



 З українського боку в бою під Крутами брали участь приблизно 600 бійців:

• 250-400 старшин та курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького;

• 114-130 добровольців 1-ї сотні Куреня студентів Січових Стрільців (студенти університету св. Володимира, учні гідротехнічної школи, учні лікарської школи тощо);

• 60 вояків Куреня смерті;

• 80 бійців чернігівського вільного козацтва;

• кавалерійський загін.

 Їм протистояли шість-сім тисяч більшовиків.

Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українськім бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва. Симон Петлюра мав час на придушення повстання більшовиків на заводі "Арсенал".

Історики зазначають, що бій під Крутами надав час уряду УНР підписати 9 лютого Берестейській договір з країнами Четвертного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина та Болгарія). УНР була визнана як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.

2019 року на екрани вийшла історична драма Олександра Шапарєва "Крути 1918". Наразі фільм доступний для перегляду на каналі Держкіно в Youtube.

Джерело інформації:

https://www.bbc.com/ukrainian/news-55853090.amp

 

четверг, 20 января 2022 г.

Шедеври Мане

 

23 січні виповнюється 190 років від дня народження Едуарда Мане (23 січня 1832, Париж — 30 квітня 1883, Париж) — французького художника-імпресіоніста. Був одним із перших художників XIX століття, що зобразив сучасне життя, й ключовою фігурою на шляху переходу від реалізму до імпресіонізму.

 


Ранні роботи «Сніданок на траві» та «Олімпія» створені у 1863 році знаменують початок модерного мистецтва у Європі. Публічна кар'єра Едуарда Мане тривала з 1861 року, в рік його першої участі у паризькому салоні, до смерті в 1883 році. Художник створив протягом життя 430 олійних картин, 89 пастелей і більше 400 робіт на папері. Роботи Едуарда Мане значно вплинули на творчість художників того часу Гюстава Курбе, Клода Моне, Едґара Деґа, Поля Сезанна й Каміля Піссарро.

 


Кілька корисних посилань, що допоможуть дізнатися більше про видатного митця:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D1%83%D0%B0%D1%80_%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B5

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії, який присвячений Едуарду Мане.

 https://artchive.ru/publications/1923~Bol'shaja_raznitsa_kak_otlichit'_Mane_ot_Mone

Велика різниця. Як відрізнити Мане від Моне. Плутанина з прізвищами Мане - Моне (Manet - Monet) - найочевидніший, але не єдиний, привід порівняти двох несхожих художників, які опинилися одночасно в одному місті, на одній великій виставці і спочатку посварилися, а потім стали близькими друзями. Тим більше, що історія їхнього знайомства почалася саме з плутанини.

https://artchive.ru/edouardmanet

Особливості творчості художника Едуара Мане: родоначальник сучасного мистецтва, який першим почав писати життя своїх сучасників, а не алегоричні, міфічні та історичні сюжети, які приймалися та продавалися на головній французькій виставці – Салоні. Мане став головним революціонером у французькому живопису ХІХ століття.

 

Познайомитися з творчістю художника:

 


https://gallerix.ru/album/Eduard-Monet

Альбом, присвячений творчості Едуарда Мане.

https://www.wikiart.org/ru/eduard-mane

Wikiart – енциклопедія візуальних мистецтв. Сторінка, що присвячена творам Мане. 

 

Джерела зображень:

Автор: Надар -

http://www.stellaweb.ch/nadar/pg/manet.htmhttp://i.imgur.com/OC7D9.jpg, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21593

 Автор: Едуар Мане - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=154451

Автор: Едуар Мане - Невідоме, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=309734

 

понедельник, 17 января 2022 г.

День Соборності

 

22 січня  Україна відзначатиме одне з найважливіших державних свят, роль якого в історії країни важко переоцінити, – День Соборності України.

День Соборності України щороку відзначається в одну й ту ж саму дату – 22 січня,  саме цього дня у 1919 році було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.

Акт злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням про становлення нації, а ідея соборності українських земель набула державного статусу. Об'єднання мало і практичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій.Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого і демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі. Консолідація базувалася на таких принципах, як історичне самоусвідомлення спільності, ідеали свободи і незалежності, добровільне волевиявлення, опора на власні політичні і матеріальні ресурси.

 Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.



 У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась 22 січня 1918 року - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

воскресенье, 16 января 2022 г.

Рекомендуємо

 

Книжкова добірка для тих, хто в захваті від детективних історій та політичних ігор:)



воскресенье, 9 января 2022 г.

Петро Могила в духовній історії України

 


10 січня виповнюється  425 років від дня народження Петра Симеоновича Могили (1597–1647), українського церковного та культурно-освітнього діяча, богослова, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі (з 1633 р.)

 *Дату народження подано за Українською літературною енциклопедією (далі – УЛЕ), інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 30.12.1574 р., 30.12.1596 р., 31.12.1596 р.

Петро Могила був вихідцем з давнього молдавського боярського роду. Він народився 31 грудня 1596 року. Батько хлопця загинув. Мати разом з сином мусили покинути Молдавію та переїхати на українські землі Речі Посполитої, де їх прийняли родичі. Освіту Петро Могила розпочав здобувати у Львівській братській школі, а продовжив у навчальних закладах Польщі, Голландії, Франції. Він володів грецькою та латинською мовами і досить швидко опанував богословську науку.

Після повернення до Речі Посполитої він пішов на військову службу, брав участь у Цецорській та Хотинській битвах. По завершенні служби Петро Могила почав часто спілкуватися з його наставником ще із братської школи Іовом Борецьким, що й вплинуло на його рішення прийняти чернечий постриг.

Згодом Петро Могила став архімандритом Печерської лаври, а в 1632 київським митрополитом. Українська православна церква відігравала значну роль в політичному житті населення тогочасної України. Захист православ'я в той період був захистом національних прагнень українського народу. Для відновлення авторитету православної церкви Петро Могила розпочав поступове проведення реформи церкви, першим кроком якої стало налагодження суворої дисципліни з-поміж ченців і духовенства. Для нагляду за церковним життям Петро Могила запровадив посади двох митрополичих намісників. Контроль за духовним життям повинні були здійснювати єпархіальні собори.

Петро Могила був автором двох надзвичайно важливих церковних книжок — «Служебника» й «Требника».

среда, 5 января 2022 г.

Різдвяні книжкові смаколики

 



 Зеленська А. "Йде до нас колядочка"

Хто з малечі не любить зимових свят? Веселощі, пісні, хороводи... А ще привітання зі святами колядками та щедрівками.

Лущевська О., Вздульська В., Шапіро Г., Живка З. "Різдвяні повісті"

Усі чекають від Різдва дива! А чи зможете ви творити диво разом із героями цієї книги і зустрітися з чарівницями, дівчинкою-привидом і справжнісінькими янголами? Завдання не з легких: врятувати Трьох Празників, зняти закляття, пробачити батькам, зробити так, щоб ніхто не сумував на Різдво і навіть приготувати стаєнку для новонародженого Божого Сина. Але ж у цей казковий час усе можливе!

Доктор Сьюз " Про Грінча, який вкрав Різдво!"

Сила Різдва настільки велика, що може перевиховати навіть злого Грінча. Якось, напередодні свята, він вирішує вкрасти у мешканців міста Хтовіль Різдво – іграшки, наїдки та навіть ялинки. Грінча дратує радість і сміх інших. Чому?

Шкода М.Н. "Свята моєї Батьківщини: Дитячий календар ілюстрований"

Історія свят - це, мабуть, найцікавіша сторінка світової культури. Свята бувають різні — релігійні, державні, професійні, сімейні. Кожне свято — це радість, щире спілкування, розваги та частування.

Усі вони пов’язані з давніми традиціями та визначними історичними подіями. До цього ілюстрованого видання ввійшли розповіді про всі святкові дні, які ми відзначаємо в Україні.

Коверець І. "Українці: Свята. Традиції. Звичаї"

У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов`язаних з ними атрибутики та  символіки - з давніх часів до наших днів.

Приємного читання та веселого Різдва!