Страницы

пятница, 13 декабря 2019 г.

Чорнобиль у кіно, літературі, музиці

Трагедія на Чорнобильській атомній електростанції в квітні 1986 року сколихнула й налякала весь світ, тож не дивно, що цій жахливій  техногенній катастрофі   приділяли увагу не тільки екологи та енергетики, а й діячі мистецтва та літератури. Ми підготували для вас найцікавіші згадки про неї у кінематографі, літературі та музиці, починаючи з минулого сторіччя і закінчуючи сьогоденням.


У кінематографі
Документальні фільми
•          «Чорнобиль. Хроніка важких тижнів» (1986), кадри якого знімали в Прип'яті влітку 1986 року.
•          «Чорний вітер, біла земля» (1993) — ірландський документальний фільм. Режисер Джеррі Гобан.
•          «Серце Чорнобиля» (2003) — американський документальний фільм, що виграв премію «Оскар» за найкращий документальний короткометражний фільм 2004 року.
•          Епізод «Чорнобиль» телесеріалу «За хвилину до катастрофи» каналу National Geographic (2005), у якому реконструйовано перебіг катастрофи і розгорнуто вказані її причини.
•          «Безіменна зона» (2006) — іспанський документальний фільм. Режисер Карлос Родрігес.
•          «Білий кінь» (2008) — американський документальний фільм. Режисери Маріанн Де Лео та Крістоф Біссон.
•          «Чорнобиль.3828» (2011). Режисер Сергій Заболотний.
•          Документальна драма Світлани Усенко — «Розщеплені на атоми» (2016). Фільм поверне час назад, до 1986 року та дозволить подивитись на Чорнобильську катастрофу очима людей, які бачили все на власні очі. У центрі уваги опиняться люди, кожен зі своєю зворушливою історією, своїми емоціями та зламаними долями.
•          «Лазуровий пил» (2016). Авторами проекту стали відомі документалісти Ілларіон Павлюк, Олег Рогожа і Володимир Рибась. Творці фільму розшукали двох героїв з унікальною долею, які в момент катастрофи жили в Прип'яті. Завдяки унікальним кадрам, які автори проекту змогли зняти на місці трагедії, глядачам вдасться повністю зануриться в атмосферу подій і відчути ту страшну і одночасно дивовижну атмосферу, яка панує там, де сталася одна з найбільших техногенних катастроф.
•          Взимку 2016 року в український прокат вийшов документальний фільм американського режисера Чеда Грасіа «Російський дятел», який визнали найкращою документальною стрічкою фестивалю незалежного кіно «Санденс».
Художні фільми
•          «Розпад» (1990) — американсько-радянська стрічка, один з перших художніх фільмів про Чорнобильську трагедію. Присвячена впливу катастрофи на особисте життя людей на фоні замовчування її масштабів владою, розпаду через неї людських відносин. Режисер Михайло Беліков. В головній ролі Сергій Шакуров.
•          «Чорнобиль. Останнє попередження» («Chernobyl: The Final Warning») (1991) — американсько-британсько-радянська стрічка про групу лікарів, які рятують постраждалих від радіації. Режисер Ентоні Пейдж.
•          «Аврора» (2006) — українська стрічка, присвячена долям пересічних людей під час і після аварії, зокрема дівчинці Аврорі, яка втрачає можливість втілити свою мрію. Режисер Оксана Байрак.
•          «Прорвемось (друга версія)» (2006) — українська стрічка. Описує життя двох братів-фізиків, які користуються наслідками катастрофи для власної вигоди, та чим це для них обертається. Режисер Іван Кравчишин.
•          «У суботу» (2011) — російсько-німецько-українська стрічка про перший день аварії. Описує спробу працівника комсомолу, одного з небагатьох, який знає про масштаби трагедії, врятувати дорогу йому людину та перепони на шляху до цього. Режисер Олександр Міндадзе.
•          «Земля забуття» (2011) — франко-українська стрічка про наслідки катастрофи для кількох родин і осіб, дім яких опинився в зоні відчуження. Режисер Міхаль Боганім. В головній ролі Ольга Куриленко.
•          Міні-серіал «Метелики» (2013) — українська чотирисерійна стрічка режисера Віталія Воробйова. Присвячена життю кількох дітей на фоні катастрофи та евакуації.
•          Чорнобиль. Зона відчуження (2014—2019)— російський містичний серіал виробництва «СинеЛаб Продакшн» (1 сезон) і RatPackProduction (2 сезон). Дія відбувається в Зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
•          «Чорна квітка» (2016) — історія кохання молодої дівчини по імені Валерія та інженера-ядерника Вітаса, яка розгортається на тлі катастрофи. Режиссер: Роман Барабаш
•          «Арка» (2016) — розповідає 30-річну історію Чорнобильської катастрофи з перших хвилин після аварії до моменту, коли в 2016 році нове укриття зайняло своє проектне положення. Унікальність фільму полягає в тому, що його історія розказана мовою музики, а єдині слова, які звучать у фільмі — це звернення Михайла Горбачова. Режисер: Антон Шатохін.
«Чорнобиль» (2019). Серіал спільного виробництва США та  Великобританії. Режисер – Йохан Ренк. Вибух четвертого енергоблоку спричинив за собою безліч людських втрат, пов'язаних з нерозумінням смертельної суті радіації. Валерій Легасов – радянський вчений і герой телесеріалу, якому доручили виявлення причин виникнення техногенної катастрофи. В процесі розслідування, очолюючи делегацію фахівців, він дізнається про жахливі факти недбалості влади, про  відчайдушну самовідданість пожежників та ліквідаторів. При створенні серіалу використовували величезну кількість неопублікованих матеріалів, свідчення учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,  які раніше приховувалися від населення країни та світу.  
Втім, про Чорнобиль знімають не лише драми. У 2012 році режисер серії фільмів "Паранормальне явище" знімає "Заборонену зону" –  історію про групу друзів, які, подорожуючи Європою, вирішили завітати у Прип'ять. Згодом туристи усвідомлюють, що у покинутому місті вони не одні. Варто зазначити, що стрічка містить багато ляпів, пов'язаних з ЧАЕС та Прип'яттю (кількість градирень над станцією, відстань до найближчого КПП). Крім того, сам фільм знімався у Сербії та Угорщині. Тим не менше, стрічка також відображає певний погляд на проблему Зони відчуження. Відповідь майстру хоррору спробували дати українські та російські молоді кінематографісти, знявши псевдодокументальну стрічку "Прип'ять. Залишені позаду". Згідно з синопсисом, в основу фільму покладено відеоматеріали, зняті у 2011 році зниклою безвісти групою американських туристів, а згодом знайдені українськими правоохоронцями.
Американські кінематографісти не настільки широко висвітлювали тему катастрофи на ЧАЕС у художньому кіно, віддаючи перевагу документалістиці. Здебільшого в їхніх  художніх роботах станція або Прип'ять стають місцем певних подій, а сама катастрофа згадується епізодично. До перших можна віднести стрічки "Трансформери 3", "Міцний горішок 5", "Годзілла", до других –  один з епізодів легендарних "Секретних матеріалів" і кілька серій "Сімпсонів". Виділити можна хіба що знятий для телебачення у 1991 році фільм "Чорнобиль: останнє попередження" з Джоном Войтом у головній ролі. Втім, стрічка більше розповідає про реального американського вченого Роберта Гейла, який очолював міжнародну медичну команду з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
•          «Трансформери 3» (2011) — голлівудський науково-фантастичний фільм 2011 року. Події частково відбуваються в Прип'яті, причиною катастрофи вказано експерименти з інопланетними технологіями.
•          «Заборонена зона» (2012) — голлівудський фільм жахів про групу туристів, які стикаються в сучасній Прип'яті з хижими мутантами і військами, що прагнуть знищити свідків.
•          «Міцний горішок 5» (2013) — голлівудський бойовик. Події частково відбуваються в Прип'яті, де терористи переховують зброю.

У літературі
•          Поема Івана Драча «Чорнобильська мадонна»,  поетичні твори "Ніж у  Сонці", "В мікрофон криниці".
Ліна Костенко «Атомний Вій опустив бетонні повіки…».
• Борис Олійник «Сім».
• Микола Сингаївський «Обпалена мужність».
• Леонід Горлач «Зона».
• Дмитро Павличко «Листок».
• Роман Володимира Яворівського «Марія з полином у кінці століття».
• Книга Марії Мицьо «Полиновий ліс. Хроніки Чорнобиля».
«Повернення до Прип'яти» — драма квебекського драматурга Філаппа Ландрі, яка отримала високу оцінку канадських театралів.
В. Акатов «Точка неповернення». Записки ліквідатора. Це по суті записки людини, яка пройшла через одну з найбільших трагедій в історії людства — Чорнобильську ядерну катастрофу. Всього лише один рік з життя Петра Русенко и разом  з тим все його  життя, переплетене з долею країни та  народу.
Світлана Алексієвич «Чоpнобильская молитва: хроніка майбутнього». У книзі Світлани Алексієвич перед нами постають історії реально існуючих людей, які пройшли через весь жах катастрофи: евакуацію, хвороби та втрату близьких.
Юлія Вознесенська «Зірка Чорнобиль». Пронизливий роман Юлії Вознесенської розповідає про долю трьох сестер, чиї життя перекреслила Чорнобильська катастрофа.
Гігевіч В., Чернов О. «Сталі води гіркими. Хроніка чорнобильського лиха». У цій книзі автори повертаються до трагічних подій квітня 1986 року, щоб знову осмислити її наслідки в самих різних аспектах — економічному, психологічному, технічному, медичному, соціальному.
Губарєв В. «Пристрасті по Чорнобилю». Письменник і журналіст Володимир Губарєв був свідком і учасником аварії на Чорнобильській АЕС. У книзі зібрані офіційні документи, інтерв'ю безпосередніх учасників ліквідації наслідків аварії і їх спогади про життя після трагедії.
Козько В. «Врятуй і помилуй нас, чорний лелека». В забутому усіма селі біля Чорнобиля люди продовжують працювати, жартують, живуть без побоювання, сподіваються.
Купний А. «Чорнобиль. Чи живі, поки нас пам'ятають». Це книга спогадів. Люди, які пройшли Чорнобиль, розкажуть про ті рокові події в ніч на 26 квітня.
Леванович Л. «Вітер з гіркотою полину» («Полиновий вітер», «Дружина ліквідатора»). Спираючись на документальну основу, повісті розповідають про те, як аварія вплинула на долі простих людей.
Медведєв Г. «Ядерна засмага». У книгу письменника Григорія Медведєва увійшли три повісті: «Ядерна засмага», «Енергоблок» і «Чорнобильський зошит». Документальні повісті-розслідування, що стали безстрашно-правдивою сповіддю.
Миpний С. «Жива сила. Щоденник ліквідатоpа». Це книга про ліквідацію техногенної катастрофи в Чорнобилі та людей, які брали в ній безпосередню участь.
Мирний С. «Ліквідатори. Чорнобильська комедія». Ранок 27 квітня 1986 року. Жителі містечка Прип'ять готуються до першотравневих свят, але в цей час в місто втягуються колони автобусів. Починається загальний евакуація Чорнобильської Зони, яка змінює життя головних героїв.
Одинець М. «Чорнобиль: дні випробувань». Вірші, нариси, оповідання, уривки з романів і повістей, інтерв'ю.
Орел Е. «Чорно-білий Чорнобиль». На момент аварії на Чорнобильській АЕС Євген Орел жив в місті Прип'ять і працював в міському фінансовому відділі. «Чорно-білий Чорнобиль» написаний на основі авторських вражень і знаходиться на стику документальної повісті та публіцистики.
Сирота Л. «Прип'ятський синдром». Місто прокинулось сонячним ранком, ще не знаючи, що через кілька днів ці зелені вулиці стануть зоною смерті. Ірину евакуювали з Прип'яті, і незабаром невидима смерть почала забирати друзів, знайомих. Вона зазнала людську «зону відчуження»: байдужість чиновників, цинізм офіційної медицини та відчуття втрати.
• Документальна повість Юрія Щербака "Чорнобиль".
• Чорнобильській темі присвячено також одну з прозових збірок Шевченківського лауреата Євгена Гуцала - "Діти Чорнобиля".
Чорнобильської трагедії або Зони відчуження  як локації так чи інакше торкалися американські письменники Фредерік Пол, Мартін Круз Сміт, Джим Шепард, Джеймс Роллінз та болгарський літератор Георгі Тенев.

У музиці
•          Симфонія для органу «Чорнобиль» Мікаела Тарівердієва, 1988 рік.
•          У 1988 році японські панк-рокери The Blue Hearts готували до випуску сингл з трьох композицій, куди повинна була увійти і пісня Chernobyl. Це був жест — музиканти хотіли висловитися проти використання ядерної енергії.
•          Проект британського електронного музиканта Бенджаміна Джона Пауера — Chelnobyl. Інструментальна п'єса імені Чорнобиля увійшла до дебютного альбому Blanck Mass.

•          Пісня Тараса Петриненка «Чорнобильська зона».
•          Пісня гурту «Брати Гадюкіни» — «Мамуню, рехтуйте весіллє».
•          Пісні Тризубого Стаса «Чорнобильський метелик» та «Атомне кохання».
•          Пісня гурту «Скрябін» — «Чорнобиль форева».
•          Пісня Адріано Челентано «Sognando Chernobyl» («Мені сниться Чорнобиль»), 2008 рік, альбом «L'animale». До пісні знято 10-хвилинний відеокліп, який, за словами критиків, «дуже впливає на відчуття, розповідаючи про наслідки Чорнобильської катастрофи для здоров'я людей».
•          Ораторія «Гірка зоря» Данила Перцова (2016).
•          Пісня гурту «Pink Floyd» — «Marooned». 2014 року, до двадцятиріччя музичного альбому «The Division Bell» випущено офіційний відеокліп. Зйомки проводилися в зоні відчуження. Відеоряд починається з 2:29.
•          Пісня гурту «Тінь Сонця» — «Пісня Чугайстра» (кавер на пісню «Twilight Sun» білоруського гурту «Gods Tower» з власним українським текстом)
•          У 2010 році українська співачка Alyosha (Альоша) випустила кліп на пісню «Sweet People», який був знятий в місті Прип'ять. У цій пісні дівчина закликає людей не руйнувати нашу планету, а навпаки — берегти її.
•          Відомий британський репер Example знімав в зоні відчуження відеокліп на композицію «What We Made», в якій розмірковує про вплив людини на навколишнє середовище.
•          Популярний британський електронний проект Delphic зняв в зоні відчуження кліп на одну з пісень. Режисер сконцентрувався не на занедбаних місцях, а на жителях, які продовжували жити поруч з Прип'яттю і в прилеглих до чорнобильської зони населених пунктах.
•          Девід Боуї «Time Will Crawl». Ця пісня присвячена темі забруднення і руйнування планети промисловістю. За словами самого музиканта, на створення композиції його надихнула саме катастрофа на ЧАЕС.
•          Евгеній Хмара — «Chernobyl Disaster». Відомий композитор присвятив мелодію Чернобилю і сняв кліп в зоні відчуження.
•          Український електро-фольк гурт «ONUKA» присвятив Чорнобильської трагедії цілий міні-альбом «Vidlik». У кліпі до пісні «1986» використані розмови диспетчерів в перші кілька хвилин після вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС.

Джерела:
1.       Чорнобиль у кіно, літературі та музиці: Боуї, Челентано та інші [Електронний ресурс] // Еspreso.tv. – Режим доступу:
https://espreso.tv/article/2014/04/26/chornobylska_trahediya_u_mystectvi . – Назва з екрану. – Дата останньої правки: 26.04.2014.  –  Дата перегляду: 18.04. 2019

2.      Чорнобильська катастрофа [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енцикл.  – Електрон. дані. – Режим доступу:

Зображення:

Комментариев нет:

Отправить комментарий