четверг, 14 мая 2015 г.

"Проблемний підліток – це ще не безнадійний": веб-огляд

Якщо згадати, скільки перешкод зустрічається дитині на кожному кроці, не варто дивуватися, що її реакція на них не завжди адекватна... За кожним прикладом її невірної реакції на оточуюче середовище стоїть цілий ряд спроб відреагувати правильно та бути успішним у житті.

     А. Адлєр

   Підлітковий вік – це своєрідний “третій світ”, який існує між дитинством і дорослістю. Біологічно – це вік статевого дозрівання, поруч з яким стають більш зрілими й інші біологічні системи організму. Психологічно – це період складного формування нової особистісної і соціальної ідентичності, для якого характерні максимальні диспропорції у рівнях і темпах розвитку. Підліток отримує нові домашні та шкільні обов'язки. Відбувається завершення орієнтації дитини на “жіночу” та “чоловічу” діяльність. Підлітковий вік схожий на міст між дитинством та зрілістю, по якому кожен повинний пройти, перш ніж стати відповідальною і творчою дорослою людиною.

Підлітковий вік має сенс розділити на три стадії –  ранню, середню й пізню. Зміни в кожний із цих періодів відбуваються з різною інтенсивністю й у різний час для кожного підлітка.
У ранньому підлітковому віці (від 10 до 14 років) центральними питаннями є питання незалежності й усвідомлення себе, інтерес до власного тіла,  інтерес до однолітків, їхніх цінностей і моделей поведінки, зменшується  інтерес до світу дорослих. Власні цінності протиставляються цінностям родини. Підліток у цьому віці занурений у себе, зростає кількість конфліктів із приводу школи, роботи вдома, вибору друзів. У підлітка з'являється прагнення бути в групі, з'являються «герої», підліток центрується на сьогоденні, стає егоцентриком. Підліток стає більше замкнутим або сором’язливим, іноді від сором'язливості й непевності в собі з'являється деяка розв'язність у поведінці. Іноді з'являється відчуття власної невразливості, прагнення перевірити себе, що приводить до поведінки, що тяжіє з ризиком. Більшість підлітків страждає від того, що їх ніхто не розуміє.
Середній підлітковий вік (15-17 років) характеризується незрілістю суджень, імпульсивністю при сильному бажанні приймати власні рішення, наполягти на своєму. Великий вплив референтної групи, підсилюється заклопотаність своєю фізичною привабливістю для протилежної статті. У цей період підліток більшою мірою усвідомлює взаємозв'язок між вчинками у сьогоденні та їхніми наслідками.

Пізній підлітковий або ранній юнацький (16-19 років) вік пов'язаний із все більшим усвідомленням себе, самовизначенням у майбутній професії, підліток знову здатний прислухатися до думки батьків, будуються довгострокові й короткострокові плани на майбутнє. Підліток багато в чому незалежний і здатний функціонувати самостійно.
Підліткові проблеми, що стоять перед ними, здаються надзвичайно важливими, інший раз застрашливими. Коло проблем включає розрив з батьками, відкриття негативного відношення до них, усвідомлення себе, індивідуалізацію, відносини з іншими, любов і багато чого іншого. Підлітковому віку властиві сильні коливання емоційного стану, небажання приймати на себе серйозні зобов'язання, відчуття, що суспільство їх не розуміє й не приймає.
Нормальною й майже універсальною технікою адаптації підлітків до соціуму є звернення за підтримкою до однолітків. Стан підлітків характеризується внутрішньою потребою нарцистичної підтримки й визнання, потребою послабити залежність від батьків.  
Але не відчуваючи себе сформованою особистістю, підліток віддає перевагу самотності. Оскільки в школі й інституті підлітки виявляються разом удалині від батьків, об'єднані статусом меншостей, між ними формуються зв'язки підвищеної інтенсивності. Можна говорити, що підліток який  не має друзів або підліток, що надає перевагу компанії дорослих, можливо, має емоційні проблеми.

Підлітки схильні до міркування й монологів або ж замикають у мовчанні. Підлітки часто доходять до краю при вираженні якого-небудь  почуття, або, навпаки, у спробі уникнути внутрішньої боротьби й занепокоєння, викликаних прихильністю до батьків, підліток вихлюпує свої почуття в лютій ненависті.
Тож як батькам  подолати усі труднощі підліткового віку дитини?
Пропонуємо Вашій увазі корисні посилання, які  стануть корисними Вам у вирішенні проблем у вихованні підлітка:

Ваша дитина підліток? Поради батькам
Нелегке це завдання – бути батьком підлітка! Перехідний вік, коли жити чужим розумом вже не хочеться, а своїм ще не виходить, –  це час випробувань як для дитини, яка дорослішає, так і для його батьків. Випробування на міцність родинних почуттів і сімейних відносин . Це також час формування характеру підлітка, коли відбувається заміщення одних авторитетів іншими, коли прищеплюються і закріплюються моральні установки, ставлення до самого себе і оточуючих. Як уберегти підростаючу дитину від небезпечних захоплень і розвинути у неї позитивні якості характеру ? Як впоратися з підвищеною емоційністю? Які етапи фізичного і психічного зростання проходить ваша дитина ? Як знаходити з ним спільну мову ?
Виховання підлітків – основні особливості
Взаємини батьків з дітьми рідко бувають гармонійними в підлітковий період розвитку чад. Причини проблем часто криються в неправильному підході до виховання дитини, несправедливих вимогах до нього, нелогічних покараннях, неуважне ставлення до його потреб. Більшість дорослих вибирають тактику спілкування з дітьми, засновану на власному досвіді взаємодії з предками. Вони виховують їх так, як їх самих виховували колись батьки, деякі прислухаються до подруги або приятелям, що радять певні методи впливу.
Виховання важкого підлітка –  як зробити з дитини людину
Виховання дітей та підлітків є однією з найактуальніших проблем сучасного суспільства. Діти дошкільного віку в усталеній соціальному середовищі, яка є нашим суспільством, спочатку проходять в ній адаптацію. Тому, в перші місяці перебування дитини в дитячому саду якраз і задають ці норми, а головне, пов'язані з ними заборони. Потім, в шкільному віці, дитина орієнтується по ним. І лише в підлітковому віці, коли він або вона усвідомлює ці норми, а пізніше і закони суспільства, можуть спостерігатися різні усвідомлені і неусвідомлені відхилення від суспільних норм, які і є становленням особистості людини.

Психологічна допомога батькам підлітків
Перехідний вік починається з бурхливої перебудови організму, появи вторинних статевих ознак і закінчується входженням дитини до світу дорослих. Саме тому його називають «перехідним» . Необхідність цього переходу, набуття нового досвіду як у міжособистісних стосунках, так і в нових соціальних ролях і формах діяльності, прагнення самостійності наштовхуються на неможливість до кінця взяти за це відповідальність на себе. Протиріччя між потребою і прагненням бути дорослим і ставленням до підлітка як до залежної від батьків дитини, яка має певні обов’язки, що не завжди вже відповідають вимогам віку, загострюють ситуацію. Крім того, підліток залишається залежним від батьківської сім’ї, у якій задовольняється переважна більшість його потреб: матеріально-побутових, в емоційному контакті, любові, симпатії; виконується функція соціального контролю, виконується роль консультативної та спрямовуючої інстанції через виховання, прояснення-інформування. Перелік протиріч підліткового віку можна продовжувати й далі. За С. Холлом, таких протиріч дванадцять (активність, знесилення, смуток, егоїстичність, альтруїзм тощо) хоча, на наш погляд, С. Холл описує суперечності в зовнішніх проявах, а не ті, що є передумовою і визначають будь-який рух і розвиток.
Поради психолога батькам щодо виховання дітей. Поради батькам конфліктних дітей
Стримуйте прагнення дитини провокувати сварки з іншими. Треба звертати увагу на недоброзичливі погляди один на одного або бурмотіння собі під ніс. Звичайно, в усіх батьків бувають моменти, коли ніколи й неможливо контролювати дітей. І тоді найчастіше виникають «бурі». Не намагайтеся припинити сварку, обвинувативши іншу дитину в її виникненні і захищаючи свою. Намагайтеся об’єктивно розібратися в причинах її виникнення.
Поради психолога, які допоможуть батькам зрозуміти проблеми підліткового віку та налагодити відносини з "проблемними" дітьми-підлітками. 10 порад батькам підлітків
Головне у ваших взаєминах з дитиною – взаєморозуміння. Щоб встановити його, ви повинні проявляти ініціативу і не таїти образ. Не слід як іти на поводу миттєвих бажань дитини, так і завжди опиратися їм. Але якщо ви не можете або не вважаєте потрібним виконати бажання сина або дочки, потрібно пояснити, чому. І взагалі, розмовляйте більше зі своїми дітьми, розповідайте про свою роботу, обговорюйте з ними їхні справи, іграшкові або навчальні, знайте їх інтереси і турботи, друзів і вчителів. Діти повинні відчувати, що ви їх любите, що в будь-якій ситуації вони можуть розраховувати на вашу пораду і допомогу і не боятися глузування або зневаги.
Вам важко з підлітком?
 Повірте, підлітку важче, ніж вам. Ви помічаєте, що він погано навчається, має незадовільну поведінку, грубить, стає замкнутим, не може порозумітись з друзями, втрачає довіру до вас, стає нервовим. Отже, ваша дитина вступила в підлітковий вік.
Виховання підлітка
Підлітковий період дитини представляє певні труднощі не тільки для батьків, але і для нього самого. Підлітки часто стають некерованими, і близьким складно знайти з ними спільну мову, в результаті, виникає нерозуміння і недовір’я у відносинах між найріднішими людьми, і в підсумку, все частіше виникають образи, докори …
Виховання підлітка. Відео
Скільки батьків, стільки думок. Методи виховання дитини у кожного свої. Хтось вважає, що непослух – наслідок вседозволеності, інші, що до цього призводить надмірний тиск. Є й такі, хто переконані: найкращий спосіб заспокоїти дитину ... налити їй валер'янки. Медики протестують і щодо медикаментів, і щодо будь-яких жорстких методів виховання. Натомість дають зовсім інші рекомендації.
Статеве виховання підлітків. Відео. Коли ваш син чи донька мають вперше зацікавитися цією стороною життя? 
Родина. Статеве виховання підлітків. Відео

Бажаємо успіхів!

Комментариев нет:

Отправить комментарий