вторник, 14 июня 2016 г.

Подорож у світ лісів України

Я народився тут! І тут моя стежина,
Яка веде у дивне майбуття.
 Це рідний край, чарівна Україна,
 І звідси почалось моє життя.
Тут річка й ліс, і житечко зелене,
І степ широкий - все довкіл моє!
І кожна квіточка всміхається до мене,
І радість, й щастя - все для мене є!

Подорожувати по Україні – значить, милуватися просторами і шикарними пейзажами, а також розкривати секрети історії своєї країни.
Пропонуємо вам здійснити віртуальну подорож найкрасивішими лісами нашої держави:
Ліси вкривають, за офіційними даними, близько 16% території України. Це ледь не найменший показник у європейських країнах (наприклад, у Польщі лісистість становить 28%, у Франції – 31%). Дійсна ж лісистість, внаслідок тотальної вирубки та неточних критеріїв, ще менша. Попри це, за біорізноманіттям наші ліси посідають одне з перших місць у Європі.

Букові праліси Карпат
28 червня 2007 року, Комітет у справах Світової спадщини ЮНЕСКО, на 31 сесії в місті Крістчьорч (Нова Зеландія) одноголосно, без жодних зауважень, прийняв рішення про включення українсько-словацької номінації “Букові праліси Карпат” до Списку об’єктів світової природної спадщини.
Це єдиний в Україні об’єкт, віднесений до списку об’єктів природної спадщини ЮНЕСКО. Окрім цього, він  становить надзвичайну цінність на світовому рівні як взірець недоторканих природних комплексів помірних лісів.
Джерело фото: wikimedia.org;
Адже тут можна побачити ліс у справжньому розумінні цього слова – не посаджені рівними рядками одновікові дерева, як ми звикли бачити повсюдно, а багатовікові різноярусні деревостани, з велетенськими буками в декілька обхватів і зогниваючими завалами із впалих велетів. До об’єкта ЮНЕСКО входить 5 заповідних масивів Карпатського біосферного заповідника та 1 – в Ужанському національному природному парку; ще три лісові ділянки цього об’єкта знаходяться в Словаччині.
Смерекові праліси Карпат
Менш відомі широкому загалу смерекові праліси зростають на висотах вище 1200 м і тому не підлягають інтенсивній господарській діяльності. Вони разюче відрізняються від звичних нам смеречників штучного походження, посаджених на нижчих висотах. 
atmwood.com.ua
На відміну від останніх, надзвичайно зімкнених та бідних, розмах ялин у природних шпильчаках вражає. На вкритих мохом впалих і зігнилих стовбурах рядками тягнуться вгору молоді дерева, так мертве стає основою живого. На сухих стовбурах помітні численні дірки – сліди роботи унікального трипалого дятла, який в Україні мешкає лише тут. А влітку в смеречниках сила-силенна чорниці та грибів! Найкращі смеречникові праліси зростають на верхніх схилах хребтів Горгани, Чорногори та Мармароси.
Цуманська Пуща
 — національний природний парк в Україні. Розташований у межах Ківерцівського району Волинської області, на території однойменного лісового масиву поблизу смт Цумань, в межиріччі Стиру та Горині.
У масиві переважають широколистяні та сосново-широколистяні ліси. Склад лісу не змінився внаслідок діяльності людей. Росте унікальна для України дугласія, або «хвойний дуб», висота яких може сягати мало не 100 метрів.

На території Цуманської пущі серед інших росте 15 видів рідкісних рослин та мешкає 27 видів унікальних звірів. Значна частина занесена до Червоної книги України (20 видів), Європейського Червоного Списку та Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи. В лісових масивах Цумані є ціла низка угруповань, занесених до Зеленої книги України. Сьогодні Цуманська пуща є одним з небагатьох лісових масивів України, де водяться зубри. Побачити їх найлегше взимку біля майданчиків для підгодівлі. Окрім них, у пущі дуже багато інших тварин – кабанів, оленів, козуль.
Поясківський заказник
- лісовий заказник загальнодержавного значення. Розташований в Олевському районі Житомирської області, неподалік від села Пояски (звідси й назва). Це найстаріший ліс Полісся, який у чомусь нагадує карпатські праліси.
Окремою постановою від 1924 року тут були заборонені всі види рубок, щоб подивитися, яким чином розвиватиметься ліс у заповідному режимі. Попри окремі браконьєрські порубки, ліс є чудовою ілюстрацією краси поліських лісів, наближених до пралісів. Єдиною проблемою є те, що нині в межах заказника почали нелегально добувати бурштин.
Автор фото: С. Ваградян;
Ліси багаті на лісові ягоди, тут зростає чорниця, брусниця, журавлина, малина, ожина. Багато грибів, зокрема білих грибів. Трапляються також рідкісні види рослин, наприклад булатка червона, занесена до Червоної книги України.
Також на території заказника спостерігаються численні виходи на поверхню гранітів Українського щита.
Лісовий заказник загальнодержавного значення «Дзвінківський»
Заказник займає площу в 700 га. Створений відповідно Постанови Ради Міністрів УРСР від 28.10.1974 р.
Розташовується заказник на крайньому півдні Київського Полісся на правій надзаплавній терасі р. Ірпінь.
Середній вік соснових лісів природного походження в заказнику складає 150 років, окремі ділянки мають вік 180-190 років.
Тут виявлено 350 видів судинних рослин. П’ять видів занесено до Червоної книги України – лілію лісову, гніздівку звичайну, коручку морозниковидну, любку зеленоквіткову та осоку тіньову. Окрім того, в заказнику росте ряд видів, занесених до Червоного регіонального Списку Київської області: косарики черепитчасті, півники угорські, клопогін європейський, стародуб широколистний.
Чорний Ліс
 Один з найпівденніших лісових масивів України, розташований у Знам’янському районі Кіровоградської області. Родючі південні ґрунти у поєднанні із теплим кліматом дозволяють дубам сягати велетенського розміру. 

Найкращий час для відвідин Чорного Лісу – квітень: саме в цей период, коли дубові велети ще стоять без листя і пропускають світло, земля вкривається неймовірно гарним килимом квітучого рясту та іншого різнотрав’я. Щойно на дубах з’являється листя, в лісі настає зелена напівтемрява: очевидно, за це його і назвали Чорним. У роки визвольних змагань 1917–1921 цей ліс був центром так званої Чорноліської республіки – території, що контролювалась українськими повстанцями.

На території Чорного лісу, на дні глибокого яру, розташоване однойменне болото, у центрі якого лежить озеро Берестувате. Болото є найпівденнішим сфагновим болотом в Україні. На території болота росте багато видів рослин, властиві більш північним районам. Походження болота й озера пов'язане з накопиченням талої води в льодовиковий і післяльодовиковий періоди.

Чорний ліс на карті Боплана, 1650 р. (південь угорі)


Канівські грабові гаї
 До нині збереглися світлини понад сторічної давнини, на яких так звані Канівські гори (смуга пагорбів понад Дніпром) були зовсім лисими і використовувалися як пасовища. Але згодом випас худоби припинився, а велика ділянка гір відійшла до створеного у 1923 році Канівського заповідника.
IGotoWorld.com.
 І вчені змогли спостерігати, як на їхніх очах відбувається природне відновлення лісу фактично з нуля. Нині, наприкінці майже 100-річного процесу лісовідновлення, на схилах постали надзвичайно гарні грабові ліси, що не знали руйнівної дії пили і сокири. Мальовничості лісу надає пересічений рельєф – Канівський район має найдовшу в Європі яружну мережу. Пробираючись схилами глибоких ярів, можна легко спіймати відчуття, ніби перебуваєш десь у Карпатських або Кримських горах.
Джерела:
Джерела фото:
wikimedia.org;
atmwood.com.ua;
www.panoramio.com, автор: Rechnoj skitalec;
С. Ваградян;
IGotoWorld.com.


Комментариев нет:

Отправить комментарий